Moj oče je lastnik gozda, ki se razprostira na slikovitem območju, kjer narava še vedno kraljuje. Pred zimo smo se lotili čiščenja gozda, saj so bila nekatera drevesa res stara in velika ter so predstavljala morebitno nevarnost za namišljene gozdne poti in ekosistem v celoti. V ta namen smo najeli gozdarsko mehanizacijo, ki vključuje stroje kot so motorne žage in traktorji s priključki za spravilo lesa. Gozdarska mehanizacija omogoča učinkovito odstranjevanje odvečnega rastja ter olajša transport lesa do bližnje ceste. Uporaba sodobnih tehnologij pri vzdrževanju gozdov ni le praktična potreba, temveč prispeva tudi k trajnostnemu gospodarjenju z gozdom. z našim gozdom si namreč želimo ravnati gospodarno in skrbno.
Gozdarska mehanizacija nam bo pomagala pripravljati drva
Gozdarska mehanizacija je v sodobnem gospodarjenju z gozdovi nepogrešljiva, saj omogoča učinkovito in varno pripravo lesa. Ko se lotimo čiščenja gozda, je pomembno imeti pravo opremo, da delo poteka hitro in brez nepotrebnega napora. Poleg tega pa mehanizacija bistveno zmanjša tveganje za poškodbe pri delu z lesom. Med ključne naprave sodi traktor z vitlom, ki omogoča vleko podrtih dreves iz težko dostopnih predelov gozda. Prav tako so zelo uporabni tudi motorne žage in cepilniki za drva, ki pospešijo postopek razreza in priprave drv na kurjavo.
Ko se izbira gozdarska mehanizacija je potrebno upoštevati vrsto dela in teren na katerem bomo delovali. Na strmih pobočjih ali v gostem grmičevju bo potrebna posebna prilagoditev strojev ali celo uporaba specializiranih vozil kot so gosenični traktorji. Uporaba ustrezne tehnologije ne le povečuje učinkovitost našega dela ampak tudi zmanjšuje negativni vpliv na okolje saj omogoča natančno načrtovanje poti po katerih bodo stroji vozili ter minimalen poseg v naravno vegetacijo. Veliko slovenskih podjetij ponuja širok spekter storitev povezano z najemom ali nakupom tovrstnih strojev kar omogoča prilagodljivost glede na specifične potrebe.
Poleg tehničnih vidikov uporabe mehanizacije pa ne smemo pozabiti niti na usposabljanje osebja katerega naloga bo rokovanje s temi napravami – pravilno usposobljen operater lahko znatno poveča produktivnost ter prepreči morebitne nesreče med opravljanjem delovnih nalog. Z uvajanjem modernih tehnoloških rešitev postaja naše delo hitrejše manj naporno obenem pa ohranjamo trajnostni pristop k upravljanju naravnih virov kar je ključno za ohranitev zdravih gozdov prihodnjim generacijam Vsekakor predstavlja sodelovanje človeka s strojem korak naprej pri obvladovanju kompleksnosti procesov vezanih na skrb za ekosisteme kjer igra vsak člen svojo nenadomestljivo vlogo